Java»UML Nastroje

UML Nastroje

Programy pro práci s UML diagramy

Velký a udržovaný seznam programů pro práci s UML diagramy je možné nalézt na http://www.objectsbydesign.com/ nebo v anglické wikipedii. Přehled UML pluginů pro Eclipse lze nalézt na eclipse-plugins.2y.net. Následuje popis některých těchto nástrojů s ohledem na potřeby výuky programovacího jazyka Java a dostupnost pro studenty.

Violet (http://horstmann.com/violet/violet.jnlp)

Velmi jednoduchý program pro kreslení základních diagramů. Neobsahuje mnoho voleb obvyklých v UML programech: generování kódu, reverse engineering, kontroly konzistence apod. Má ale jednu výhodu - jednoduché používání. Existuje jako samostatný program či jako plugin do Eclipse.

ArgoUML (http://argouml.tigris.org/)

Program pro vytváření UML diagramů pod volnou BSD licencí, který se je k dispozici již dlouhou dobu a neustále pokračuje jeho vývoj. V poslední verzi podporuje 9 typů diagramů UML 1.4, podporuje vytváření diagramu tříd na základě analýzy zdrojového kódu Javy.
Program pro vytváření UML diagramů včetně podpory vytváření diagramu tříd z existujícího kódu. Program je založen na open source programu ArgoUML, má však výrazně rozšířené možnosti včetně podpory UML 2.0.Program existuje ve více verzích, verzi Community Edition lze používat s určitými omezeními bezplatně. Bohužel od verze 2.0 neobsahuje Community Edition podporu pro automatické vytváření diagramů tříd na základě již existujícího kódu (reverse engineering).
Další program pro vytváření UML diagramů. Program existuje ve více verzích, verzi Community Edition lze používat bezplatně s určitými omezeními - v projektu může být pouze jeden diagram od každého typu. Součástí Community Edition není reverse engineering.

Objecteering (www.objecteering.com)

Komerční program s podporou modelování v UML 2.0 a s podporou MDA pro různé jazyky (Java, C#, C++). Podporuje i fáze zadávání požadavků a dokumentace. Free edition je bezplatně pro osobní užívání, lze v ní i analyzovat zdrojový kód a na jeho základě kreslit diagramy.